Alumni

The Simon Lee Foundation is proud to have supported the following artists, individuals and organisations who continue to champion the human spirit in their fields of endeavour. As part of a growing alumni, we encourage all previous recipients of awards and support to continue to engage with the Foundation as it continues to grow and flourish.

Arts

Black Swan Theatre Company

 

The Graduate College of Dance

2005 Recipients:

Autilia Antonucci

Timothe Audin

Bianca Grafton

Timothy Harford

Madeline Myson

Kirsten Romeo

 

2006 Recipients:

Bianca Grafton

Paige Macliver

Jessica Rogerson

Kirsten Romeo

Georgina Rowse

Jessica Steyntjes

Sue-Mae Watt

 

2007 Recipients:

Adam Alzaim

Veronica Formentin

Rhianna Isard

Brodie James

Jessica Sue Steyntjes

 

2008 Recipients:

Adam Alzaim

Timothe Audin

Veronica Formentin

Rhianna Isard

Keshia Ollivierre

2009 Recipients:

Brooke Fipps

Keshia Ollivierre

Nicole Ostler

Brantley-Marie Philpot

Elizabeth Scott

 

2010 Recipients:

Keshia Ollivierre

Nicole Ostler

Brantley-Marie Philpot

Sean Williams

 

2011 Recipients:

Jessica Cruse

Jessica Evans

Emily Gardiner

Demi Rawling

Sean Williams

 

2012 Recipients:

Jessica Bafile

Thomas Bell

Jessica Cruse

Nicole Ostler

2013 Recipients:

Level 4 Johanna Camargo

level 5 Erin Chipps

Level 6 Eimile Humphreys

Level 8 Jayden White

 

2014 Recipients:

Level 4 Iona Phimister

Level 5 Clara Gozzetti

Level 7 Isabelle Leclezio

 

2015 Recipients

Level 4 Louise Watson

Level 5 Rachel Hammond

Level 8 Rhiana Chan

 

2016 Recipients

Level 4 Eleanor Boyle

Level 6 Louise Watson

Level 7 Rachel Hammond

Simon Lee Foundation Exceptional Achievement Scholarship

2016 Recipient: Level 4 Hana Watanabe

tgcd.com.au

Matt Dragun

ThinIce

Matthew Lutton

The West Australian Ballet

2008

Victoria Maughan

 

2009

Benjamin Kirkman

Joseph Simons

 

2010

Chloe Henderson

William Banks

 

waballet.com.au

2011

Yi Li Law

John Murray

 

2012

Rebekah Conry

Alexandra MacNish

 

2013

Chloe Einicke

Abigail Smith

2014

Liam Green

Genevieve O’Keeffe

 

2015

Jessica Allison-Walker

Jesse Homes

 

2016

Lola Howard

Courtney Radford

waopera.asn.au

West Australian Symphony Orchestra (WASO)

2010

David Elton

Jane Kircher

Rebecca White

 

2011

Andrew Tait Double bass and luthier

Shaun Lee-Chen Violin

2013

Chris Dragon WASO Assistant Conductor/Artist in Residence

 

2012

Community Engagement & Outreach Program

 

2014

Chris Dragon WASO Assistant Conductor

2015

Chris Dragon WASO Assistant Conductor

 

2016

Lachlan Skipworth Composer in Residence

West Australian Youth Jazz Orchestra (WAYJO)

2011

Tilman Robinson

 

2012 – 2013

Lewis Moody

 

waso.com.au

2014

Laura Corney

 

2015

Luke Minness

2016

Erin Royer

Community

Garden of Remembrance

Education

School in Vietnam

Medical Research

Victor Chang Cardiac Research Institute

victorchang.edu.au

 

Telethon Kids Institute

telethonkids.org.au